Nijemci i Portugalci idu dalje, "Oranje" bez boda

Rasplet skupine B, koju su uoči EP-a mnogi proglasili skupinom smrti, ipak je očekivan, za razliku od jučerašnje situacije u skupini A, gdje su Česi i Grci neočekivano izbacili Ruse i Poljake.

Danas je Portugal u Harkivu odradio svoje i sasvim zasluženo je s dva gola Ronalda i pobjedom 2:1 ostavio blijede Nizozemce bez boda na ovom EP-u,  a ono što se od nje očekivalo obavila je i Njemačka, koja je u Lavovu svladala Dansku s 2:1. Dalje s prvog mjesta u skupini  tako ide Njemačka s devet bodova, a Portugal će u četvrtfinale sa šest bodova, odnosno s druge pozicije. Njemačka će u četvrtfinalu na Grčku, a Portugal na Češku.

Podsjetimo, Dancima je za prolaz trebala vlastita pobjeda ili remi i pobjeda Nizozemaca u drugom susretu, dok je Nizozemcima igrala samo pobjeda nad Portugalom s dva gola razlike, i to uz pobjedu Njemačke protiv Danaca.

Nizozemci su na stadionu Metalista poveli golom Rafaela Van der Vaarta u 11. minuti, a nakon velikog pritiska Portugala i nekoliko izvrsnih prilika izjednačio je Cristiano Ronaldo u 28. minuti. Ponajbolji svjetski igrač drugi je svoj gol na utakmici i EP-u zabio u 74. minuti, zapečativši sudbinu Nizozemaca, koji su zadnji put ispali u skupini EP-a 1980. godine.

Lukas Podolski donio je prednost Nijemcima u 19. minuti dvoboja s Danskom, da bi samo pet minuta kasnije Michael Krohn-Dehli izjednačio na 1:1. U nastavku susreta gol za pobjedu Njemačke postigao je ipak Lars Bender u 80. minuti.

Njemačka bez popusta za Dance

Iako je Nijemcima bio dovoljan remi da i teoretski osiguraju prolaz u četvrtfinale, krenuli su silovito i u šestoj minuti nakon ubačaja Podolskog uslijedila je velika prilika za Muellera, koji je s dva metra pucao direktno u vratara Andersena.

Nijemci su poveli u 19. minuti. Mueller se probio kroz dansku obranu, dao je povratnu loptu, a Podolski zabio s 10-ak metara, čime je na najbolji način proslavio 100. nastup za reprezentaciju.

No, Danci su vrlo brzo uspjeli izjednačiti. Nakon kornera loptu je na drugoj stativi dočekao Bendtner, koji je vratio do Krohn-Dehlija,  koji je pak glavom zabio za 1:1 u 24. minuti.

Do kraja poluvremena bilježimo još dvije prigode za Nijemce. U 33. minuti nakon kornera velika prilika za Gomeza, ali njegov udarac išao je ravno u vratara, a u 41. Ozil je odlično poslužio Khediru, koji je s vrha šesnaesterca pucao pored gola.

Danci su na početku drugog dijela nametnuli inicijativu, pa je u 51. minuti Jakob Poulsen s vrha kaznenog prostora pogodio vratnicu.

U 67. minuti nova prilika za Njemačku, Khedira je asistirao Schuerrleu, čiji udarac je uspio zaustaviti vratar Andersen.

Njemačka je riješila sve brige oko prolaska u četvrtfinale u 80. minuti iz kontranapada. Ozil je bio asistent, a prvi pogodak u nacionalnom dresu zabio je Bender.

Nizozemci poveli, Portugalci zasluženo pobijedili

Nizozemska, koja je morala dobiti s dva gola razlike i čekati poraz Danske, dobro je krenula u susret i povela je u 11. minuti. Nakon proboja po desnoj strani Robben je dodao za Rafaela van der Vaarta, koji je s 20 metara pogodio mrežu.

No nakon toga raspala se igra Nizozemaca, a portugalske šanse redale su se kao na pokretnoj vrpci. U 17. minuti Postiga je sam izbio pred vratara Stekelenburga, ali promašio je gol, a u 23. minuti Ronaldo je opasno pucao glavom, no nizozemski vratar je obranio.

Ipak, u 28. minuti Portugal je izjednačio na 1:1. Nakon što je Jetro Willems izgubio loptu, Joao Pereira dao je odličan pas za Cristiana Ronalda, koji sigurno matira vratara Stekelenburga.

Nakon postignutog gola, Ronaldo je postao još opasniji. U 33. minuti opalio je s 30 metara, a Stekelenburg je morao spašavati gol boksajući loptu. Dvije minute kasnije nakon kornera ponovno je Ronaldo bio na sceni, pucao je glavom, ali pored gola.

U drugom poluvremenu Portugalci su bila velika prijetnja s organiziranim kontranapadima. U 66. minuti Ronaldo je poveo jednu kontru, Coentrao je pucao s vrha kaznenog prostora, a Stekelenburg je spasio svoju momčad.

Ponovno je Ronaldo odlično poveo brzi napad u 72. minuti, asistirao je ovaj put Naniju, koji s četiri metra nije uspio svladati vratara.

U 74. minuti Portugalci su napokon zabili iz kontranapada. Ovaj puta Nani je bio asistent, a gol je zabio najbolji igrač susreta Cristiano Ronaldo.