Francuzi lako s Ukrajinom

Nogometaši Francuske ostvarili su prvu pobjedu na Europskom prvenstvu, koje se održava u Poljskoj i Ukrajini. Nakon što su u prvom kolu remizirali s Englezima, Francuzi su u drugom kolu skupine D slavili u Donjecku protiv Ukrajine s 2:0.

Nevrijeme prekinulo dvoboj na gotovo jedan sat

Utakmica je loše počela, jer je nakon samo pet minuta dvoboj morao biti prekinut zbog velikog kišnog nevremena koje se sručilo na Donjeck. Munje i gromovi te jaka kiša nošena još snažnijim vjetrom na Donbas Areni onemogućili su normalan tijek dvoboja, a zbog gromova je postojala i velika opasnost za igrače na terenu. Koliko je nevrijeme bilo jako, svjedoči i činjenica da je nakratko prekinut i televizijski signal.

Francuzi napokon slavili

Nakon što je susret nastavljen u 19 sati, Francuzi su zagospodarili terenom i na kraju zasluženo slavili. Francuskoj je to prva pobjeda na velikim natjecanjima nakon čak šest godina.

Francuzi su konačno otjerali zle duhove s prošlog SP-a u Južnoafričkoj Republici, kada se francuska momčad osramotila. Nova Francuska s izbornikom Laurentom Blancom pokazala je protiv Ukrajine izvrsnu igru i kandidaturu za visok plasman na ovom EURO-u.

Ukrajince je u prvom poluvremenu spašavao njihov vratar Andrij Pjatov, ali je potom u samo tri minute, od 53. do 56., njihova, za francuske napadače prespora obrana, primila dva pogotka, te je poraz momčadi Olega Blohina bio neminovan.

Prvo poluvrijeme bez pogodaka

Nakon 57 minuta prekida, igrači su se poprilično ohladili tako da uzbuđenja nije bilo sve do 24. minute kada je Andrij Jarmolenko iz izgledne prilike pucao pokraj vratnice. U 26. minuti uzvraćaju i Francuzi. Jeremy Menez pucao je malo iznad vratnice, a isti igrač je tri minute oslije propustio ogromnu priliku kada je neometan sa šest metara uputio udarac koji vratar Pjatov čudesno brani.

U 34. minuti Andrij Ševčenko je prvi put pobjegao francuskoj obrani, ali je pucao ravno u vratara Hugoa Llorisa. Ukrajinski vratar Pjatov pretvorio se u junaka prvog dijela kada je u 38. minuti obranio iz blizine upućen šut glavom Phillippe Mexesa.

Dva brza pogotka Francuza

Već na početku drugog dijela Menez je, nakon dvije propuštene prilike, treću iskoristio. Karim Benzema je dodao loptu napadaču PSG-a, koji pogađa bliži kut Pjatova. Taj pogodak je posve šokirao domaćine, koji samo tri minute poslije primaju i drugi pogodak. Benzema je ponovno bio dodavač, a Yohan Cabaye pokraj Olega Guseva pogađa sami kut nemoćnog ukrajinskoga vratara.

Cabaye je u 64. minuti pogodio i vratnicu, a Francuzi su u završnici propustili priliku i za uvjerljiviju pobjedu.

Francuska je ovom pobjedom skočila na vrh skupine s četiri boda, a sudomaćin EURO-a Ukrajina ostala na tri.

Pomaknut početak dvoboja Švedske i Engleske

Kako bi se izbjeglo preklapanje s utakmicom Ukrajina - Francuska, UEFA je odlučila pomaknuti početak utakmice Švedska - Engleska za 15 minuta. Susret u Kijevu trebao je početi u 20.45, ali je pomaknuta na 21 sat.