Portugalu triler protiv Danaca

Nogometaši Portugala stigli su do prve pobjede na Europskom prvenstvu, koje se održava u Poljskoj i Ukrajini. Nakon poraza od Njemačke, Portugal je u drugom kolu skupine B nakon pravog trilera slavio u Lvivu protiv Danske s 3:2 i tako ostao u igri za četvrtfinale.

Utakmica puna preokreta

Bila je to utakmica puna preokreta. Portugalci su nakon 36 minuta vodili s 2:0, da bi Danci uspjeli sve preokrenuti pogocima Nicklas Bendtnera.

Da je ostalo 2:2 apsolutni tragičar utakmice bio bi Cristiano Ronaldo, koji je dvaput išao potpuno sam prema danskim vratima i zapucao ogromne prilike. No, srećom po Ronalda i njegove suigrače, portugalski izbornik uveo je u igru napadača Sylvestrea Varelu, koji je u 87. minuti postigao pobjednički pogodak. Dance je tako samo tri minute dijelilo od nove senzacije nakon što su prvoj utakmici svladali Nizozemce.

Portugal poveo 2:0

Prvih 24 minute utakmice igralo se u sporom ritmu bez ijedne prilike, a onda je iz prve prilike na utakmici pao i pogodak. Branič Pepe je u 24. minuti loptu iz kuta dočekao na prvoj vratnici i glavom je proslijedio u mrežu za prvi pogodak Portugalaca na EURO-u.

Drugi su pogodak Portugalci dočekali u 36. minuti kada je cijela obrana Danaca reagirala posve uspavano i dopustila Naniju da uputi loptu u kazneni prostor, gdje je Helder Postiga sa šest metara sprovodi u mrežu.

Bendtner donosi nadu Dancima

Danci su se tek tada probudili. U 38. minuti Christian Erikksen uputio je prvi danski udarac na portugalska vrata, a tri minute poslije Danci su izveli preciznu akciju koja je rezultirala pogotkom. Michael Krohn-Deli je izbjegao zaleđe i glavom prebacio vratara Ruija Patricija, a na drugoj vratnici Bendtner se samo naklonio i smanjio na 1:2.

Danci kaznili promašaje Ronalda

Drugo poluvrijeme započelo je velikom prilikom Ronalda koji je u 49. minuti išao sam na Stephana Andersena, a potom pucao mlako u danskog vratara. Danci su opet počeli mlako, da bi u 62. minuti William Kvist pokušao preko vrata, a potom u 72. i Bendtner. U 78. minuti Ronaldo je promašio priliku prvenstva, sam ispred vratara sa sedam metara pucao je čak dva metra pokraj vratnice.

U 80. minuti stigla je kazna za Portugalce. Lars Jacobsen prošao je po desnoj strani i pronašao Bendtnera, čiji udarac glavom Patricio skreće u vratnicu, no ona potom ipak završava u mreži.

Portugal ipak slavio

Portugalci su nakon primljenog pogotka svim silama krenuli u napad, a to im se isplatilo tri minute prije kraja kada je pričuvni igrač Varela iz drugog pokušaja snažnim udarcem pogodio sami kut danskih vrata.

U trećoj minuti nadoknade danski igrač Lasse Schöne imao je posljednju priliku za novo izjednačenje, ali je neometan pucao visoko preko vratiju.

Nakon dva kola Portugal i Danska imaju po jednu pobjedu i poraz. U drugom susretu u skupini Njemačka je u Harkivu pobijedila Nizozemsku s 2:1.

Statistika utakmice:

STRIJELCI: 0:1 Pepe (24), 0:2 Helder Postiga (36), 1:2 Nicklas Bendtner (41), 2:2 Nicklas Bendtner (80), 2:3 Silvestre Varela (87)
SUDAC: Craig Thomson (Škotska)
STADION: Arena Lavov
GLEDATELJA: 32.000

DANSKA: Andersen - Jacobsen, Kjaer, Agger, S. Poulsen - Kvist,Zimling ( J. Poulsen, 16) - Rommedahl (Mikkelsen, 60), Eriksen,Krohn-Dehli (Schöne, 90) - Bendtner
PORTUGAL: Patricio - Pereira, Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (Varela, 84), Veloso, Moutinho - Nani (Rolando, 89), Postiga (Oliveira, 69), C. Ronaldo

1. Njemačka 2 2 0 0 3-1 6
2. Portugal 2 1 0 1 3-3 3
3. Danska 2 1 0 1 3-3 3