EP otvoren remijem Poljske i Grčke

Prva utakmica Europskog prvenstva u nogometu završena je remijem, Poljska i Grčka su u sklopu skupine A na Nacionalnom stadionu u Varšavi odigrale neriješeno, 1:1.

Bila je to jedna od najuzbudljivijih otvarajućih utakmica u povijesti europskih prvenstava, u kojoj su Grci s igračem manje postigli zgoditak i promašili jedanaesterac za pobjedu. Poljaci su dominirali u prvome dijelu, a kada je Grčka potkraj njega ostala s igračem manje, činilo se da ih ništa neće zaustaviti.

Poljake, koji su krenuli žestoko, je u vodstvo doveo Robert Lewandowski u 17. minuti, da bi u 51. minuti Dimitris Salpingidis, koji je ušao u igru u drugom poluvremenu, izjednačio na 1:1. U 44. minuti Sokratis Papastathopulos dobio je crveni karton, ostavivši svoju momčad s igračem manje, no poljski vratar Wojciech Szczesny nepropisno je zaustavio grčkog igrača u naletu u 69. minuti i izjednačio omjer snaga. Tada je Giorgos Karagounis imao priliku dovesti Grčku u vodstvo iz kaznenog udarca, no nije ga iskoristio i ogled je završen bez pobjednika.

Poljaci su, nošeni fanatičnim navijanjem, krenuli silovito i prvu prijetnju stvorili su u četvrtoj minuti, kada je Murawski pucao s vrha kaznenog prostora, a golman Chalkias akrobatskom obranom spasio Grke. U 14. minuti Piszczek se probio po desnoj strani i oštro ubacio u grčki peterac, ali Lewandowski je bio prekratak. No, tri minute kasnije slična akcija, ovaj puta Jakub Blaszczykowski je prošao po desnoj strani i odlično uposlio Lewandowskog, koji glavom pogađa mrežu za vodstvo Poljske. Bio je to odličan primjer suradnje dvojca iz Borussije Dortmund.

Poljaci su mogli voditi s 2:0 u 38. minuti, ali branič Perquis pucao je s desetak metara udaljenosti pored gola. Grci su u prvom poluvremenu samo jednom ozbiljnije zaprijetili, i to iz prekida. Karagounis je ubacio u kazneni prostor, a Gekas je glavom poslao loptu pored gola.

Dodatni šok za Grčku dogodio se u 44. minuti, kada je drugi žuti karton i isključenje zaradio Papastathopoulos.

Salpingidis, koji je ušao u drugom poluvremenu, već je nakon pet minuta uzvratio za ukazano povjerenje i donio Grčkoj izjednačenje u 51. minuti. Nakon ubačaja s desne strane pogriješio je poljski vratar Szczesny, a Salpingidis je lakoćom pogodio mrežu. U 63. minuti još jedna velika šansa za Grčku, ali Samaras iz neposredne blizine puca pored gola.

Nakon toga, novi šok za Poljake - vratar Szczęsny dobio je crveni karton jer je u svom kaznenom prostoru oborio Salpingidisa. Kazneni udarac za Grčku izveo je u 71. minuti Karagounis, ali pričuvni vratar Przemyslaw Tyton, koji je zamijenio isključenog Szczęsnyja, uspio je obraniti udarac s bijele točke i ostalo je 1:1.

Do kraja susreta više nije bilo ozbiljnijih prigoda.

Statistika utakmice:

STRIJELCI: 1:0 Lewandowski (17), 1:1 Salpingidis (51)
SUDAC: Carlos Velasco Carballo (Španjolska)
STADION: Nacionalni stadion u Varšavi
GLEDATELJA: 58.000
CRVENI KARTONI: (Papastathopoulos, Grčka 44), (Szczesny, Poljska 69)

POLJSKA: Szczesny (CK, 69), Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Blaszczykowski, Polanski, Murawski, Rybus (vratar Tyton, 69), Obraniak, Lewandowski

GRČKA: Chalkias, Torosidis, Avraam Papadopoulos (Kyriakos Papadopoulos, 37), Papastathopoulos (CK-44), Holebas, Maniatis, Katsouranis, Karagounis, Ninis (Salpingidis, 46), Gekas (Fortounis, 68), Samaras